Podstawowe informacje:

1.    Celem praktycznej nauki zawodu jest przygotowanie uczniów szkół zasadniczych i średnich zawodowych dla młodzieży i dla dorosłych do sprawnego wykonywania zawodu w zakresie umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie.

2.    Praktyczna nauka zawodu jest zorganizowana jako zajęcie praktyczne i praktyki zawodowe.

3.    Okres prowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych z cyklu nauczania oraz zakres zdobywanych umiejętności określają ramowe plany nauczania oraz podstawa programowa kształcenia w zawodzie.

4.    Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w:

-         pracowniach szkolnych

-         przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach państwowych,

-         jednostkach organizacyjnych osób prawnych i fizycznych, zwanych dalej "zakładami pracy".

5.    Podstawą organizowania praktycznej nauki zawodu uczniów poza warsztatami danej szkoły jest umowa między szkołą a zakładem pracy bądź inną szkołą prowadzącą warsztaty.

6.    Praktyczna nauka zawodu młodocianych pracowników, zwanych dalej "młodocianymi", jest organizowana przez zakłady pracy, które zawarły z nimi umowę o pracę w celu nauki zawodu.

7.    Dokształcanie teoretyczne młodocianych pracowników w zakresie kształcenia zawodowego odbywa się w formie kursów.

8.    Czas trwania praktycznej nauki zawodu uczniów i młodocianych w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin na dobę, a uczniów i młodocianych powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

9.    W przypadkach szczególnie uzasadnionych organizacją praktycznej nauki zawodu dopuszcza się możliwość zwiększenia dziennego wymiaru czasu tej nauki dla uczniów powyżej 18 roku życia, nie dłużej jednak niż do 12 godzin na dobę, z zachowaniem tygodniowego wymiaru czasu nauki określonego w planie nauczania.

10.  Przebieg realizacji programu praktycznej nauki zawodu podlega udokumentowaniu w dokumentacji przebiegu nauczania.

11.  Zajęcia praktyczne z uczniami prowadzą nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

12.  Zajęcia praktyczne mogą także być prowadzone przez właścicieli i pracowników zakładów pracy posiadających uprawnienia zgodnie z odrębnymi przepisami.

13.  W warsztatach i pracowniach szkolnych zajęcia praktyczne z uczniami i młodocianymi prowadzą nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

14.  Zajęcia praktyczne młodocianych i uczniów organizowane w zakładach pracy mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach.

15.  Zajęcia praktyczne z uczniami i młodocianymi organizowane w warsztatach i pracowniach szkolnych są prowadzone w grupach. Liczbę młodocianych lub uczniów w grupach określa dyrektor szkoły.

16.  Praktyki zawodowe uczniów w zależności od wymagań programowych mogą być organizowane w czasie roku szkolnego i podczas ferii letnich.

17.  Opuszczone zajęcia praktyczne i praktyki uczeń ma obowiązek odpracować.

18.   Po zakończeniu praktyki zawodowej zakład pracy potwierdza jej odbycie w prowadzonej przez ucznia dokumentacji praktyki wraz z oceną wyników uzyskanych przez ucznia.

19.  Szkoły wspólnie z zakładami pracy zapewniają opiekę wychowawczą uczniom i młodocianym odbywającym praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy.

20.  W okresie odbywania praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy uczniowie są zobowiązani stosować się do obowiązującego w tych zakładach porządku i regulaminu. W razie naruszenia przez ucznia obowiązującego porządku i regulaminu zakład pracy niezwłocznie powiadamia o tym szkołę.